W ramach kontraktu NFZ oferujemy Państwu konsultacje lekarza specjalisty rehabilitacji
Zapoznaj się z naszą ofertą
Centrum medyczno-rehabilitacyjne "NOVA-MEDIC"
Profesjonalizm poparty doświadczeniem
Zapisz się na wizytę

MIGRENA I SPASTYCZNOŚĆ

Co je łączy? Na pewno wspólne neurologiczne podłoże czy potrzeba specjalistycznego nadzoru oraz leczenia.

Spastyczność może być następstwem takich chorób jak:

  • guzy i udary mózgu,
  • stwardnienie rozsiane,
  • mózgowe porażenie dziecięce,

czy pourazowe uszkodzenia mózgu, rdzenia kręgowego lub nerwów obwodowych.

Mechanizmem schorzenia jest niezrównoważone przesyłanie sygnałów z Ośrodkowego Układu Nerwowego do mięśni, co powoduje nienaturalną postawę, przykurcze, zesztywnienia kończyn i dolegliwości bólowe – objawy wymagające długofalowej rehabilitacji.

Chociaż geneza migreny nie jest powiązana ze spastycznością i wynika głównie z czynników środowiskowych takich jak: wahania hormonalne, stres, niewłaściwa dieta, mocne bodźce np.hałas, ma z nią jeden wspólny symptom - uciążliwy ból ,który całkowicie eliminuje pacjenta z życia społecznego. O ile właściwa diagnoza i kontrola chorób wymaga konsultacji neurologicznych oraz odpowiedniego sprzętu: w przypadku spastyczności - elektromiografu (EMG), a migreny- encefalografu (EEG), o tyle w przypadku leczenia objawowego przydadzą się umiejętności doświadczonego zdobyte w praktyce ortopedycznej.

Podczas mojej wieloletniej pracy, mając na uwadze dobro pacjenta, szukałem różnych rozwiązań, które mogą pomóc osobom z ostrymi bólami szybko oraz skutecznie. Poznałem wiele metod ,które spełniają ww. kryteria. Jedną z nich jest toksyna botulinowa - substancja znana i używana powszechnie w walce z oznakami starzenia.

Osoby, które zaufały moim umiejętnościom dobrze wiedzą, że sprawdza się świetnie nie tylko w zabiegach kosmetycznych, ale również jako rozwiązanie w leczeniu bólu. To niejedyne naukowe odkrycie z zastosowaniem tego preparatu...CDN

dr n. med. Roman Kowal

Specjalista chirurgii urazowo – ortopedycznej i rehabilitacji medycznej.

Ordynator Oddziału Rehabilitacyjnego w Szpitalu Rejonowym w Pionkach.

Co oznacza termin SPASTYCZNOŚĆ?

pochodzi od greckiego słowa SPASMOS lub SPAZM czyli SKURCZ.

U ludzi zdrowych podczas każdego ruchu mięśnie współpracują ze sobą harmonijnie. U osób ze spastycznością dochodzi do zaburzenia tej współpracy, w wyniku czego następuje gwałtowny, niekontrolowany wzrost napięcia mięśniowego. Chory ze spastycznością ma kłopot z wykonaniem prostych ruchów lub ruch jest niemożliwy do wykonania.

Czytaj więcej...

Co leczymy

Najczęściej urazowi ulega przednie więzadło krzyżowe (ACL), a jego całkowite zerwanie wymaga rekonstrukcji. Po operacji fizjoterapia jest niezbędna do bezpiecznego powrotu do zdrowia i zajęć uprawianych przed kontuzją. Istotne znaczenie w doborze programu rehabilitacyjnego ma też rodzaj implantu zastosowanego do rekonstrukcji (ścięgna mięśni dołu podkolanowego, więzadło rzepkowe,, ścięgno mięśnia czworogłowego uda, implant allogeniczny, implant sztuczny).

Więcej…