W ramach kontraktu NFZ oferujemy Państwu konsultacje lekarza specjalisty rehabilitacji
Zapoznaj się z naszą ofertą
Centrum medyczno-rehabilitacyjne "NOVA-MEDIC"
Profesjonalizm poparty doświadczeniem
Zapisz się na wizytę

BOTOX – substancja powszechnie znana i jej nieznane zastosowanie w leczeniu MIGRENY oraz NADPOTLIWOŚĆI PACH i DŁONI.

Botox- to właściwie nazwa handlowa toksyny botulinowej, produkowanej w USA przez znany koncern farmaceutyczny firmę Allergan. W medycynie zastosowanie znajduje typ A toksyny, którą syntetyzują bakterie z rodzaju Clostridium botulicum. Toksyna znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, najczęściej kojarzy się z usuwaniem zmarszczek, ale dzięki jej paraliżującemu działaniu na płytkę nerwowo-mięśniową, obecnie na świecie powszechnie stosowana jest także w chorobach neurologicznych : SM-ie, spastyczności, dystoniach, chorobie Parkinsona, pierwotnej nadpotliwości i migrenie.

Przewlekła migrena: produkt ”Botox” blokuje uwalnianie neuroprzekaźników związanych z powstawaniem bólu głowy. Rozpoznanie chronicznej migreny powinno być postawione przez specjalistę neurologa, a podanie iniekcji produktu leczniczego Botox może wykonać jedynie lekarz odpowiednio przeszkolony. W leczeniu migreny zaleca się od 100-150 jednostek Botoxu, wstrzykiwanego domięśniowo, w mięśnie w okolice głowy i szyii. Wszystkie mięśnie powinny być ostrzyknięte obustronnie(po str. lewej i po str. prawej głowy i szyii). W badaniach klinicznych prowadzonych przez niezależne ośrodki w USA i Wielkiej Brytanii wykazano, że po stosowaniu kuracji botulinowej funkcjonowanie pacjentów i ogólna jakość życia uległy znacznej poprawie, w porównaniu z grupą placebo.

W pierwotnej nadpotliwości pach Botox wstrzykiwany jest, średnio ok. 100 jednostek, sródskórnie, po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym pach. Iniekcje wykonuje się w równo rozmieszczonych punktach usytuowanych w odległości ok. 1-2 cm od siebie, w obrębie nadpotliwości każdej pachy. Przed ostrzyknięciem botuliną najczęściej wykonuje się test Minora który pozwala określić precyzyjnie obszar nadpotliwości . Średni czas utrzymywania się skutku terapeutycznego po podaniu pojedynczej dawki i kontynuacji leczenia wynosi ok. 7,5 miesiąca od pierwszego podania, a u ok. ¼ pacjentek skutek kliniczny utrzymywał się przez rok i dłużej.  

Co leczymy

Rwa kulszowa to najczęstsze schorzenie osób cierpiących na bóle kręgosłupa, jego przyczyną jest ucisk na nerw kulszowy.

Więcej…