W ramach kontraktu NFZ oferujemy Państwu konsultacje lekarza specjalisty rehabilitacji
Zapoznaj się z naszą ofertą
Centrum medyczno-rehabilitacyjne "NOVA-MEDIC"
Profesjonalizm poparty doświadczeniem
Zapisz się na wizytę

Ekstremalnie zaawansowane czujniki pozwalają ocenić zakres mobilności w dokładny i powtarzalny sposób.
Dzięki zautomatyzowanemu procesowi jesteśmy w stanie zbadać pacjenta w sposób konwencjonalny i cyfrowy w jednym czasie.

 

Dostępne badania:

Badanie mięśni barków i szyi:

W tych grupach mięśniowych napięcia występują często, w praktyce u osób często siedzących z niewystarczającą dawką ćwiczeń fizycznych. Doprowadza to do redukcji wydajności ruchowej, co zostaje wykryte poprzez porównanie rotacji do strony lewej oraz prawej.

Test jest szczególnie istotny dla osób preferujących siedzący tryb życia i pracujących w warunkach forsujących barki ( w praktyce powyżej poziomu barku).

 

Badanie zginaczy mięśni uda:

Zmniejszona zdolność rozciągania mięśni biodrowo-lędźwiowych może być rezultatem jednostajnej, nachylonej postawy ciała (np. ciągłe siedzenie) lub poprzez nierównomierne rozłożenie sił używanych mięśni (np. intensywny trening sprinterski), jeżeli stymulacja równoważna rozciągania zanika.

W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do niefizjologicznych nadwyrężeń krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a w szczególności u pacjentów z osłabionymi mięśniami brzucha.

Badanie musi być zatem postrzegane przede wszystkim, jako test dla określenia stanu zdrowia kręgosłupa. Informacja ta jest ważna zarówno dla niewyćwiczonej osoby, jak i dla profesjonalnych sportowców.

 

Badanie pasma biodrowo-udowego:

Jest obszarem z typową skłonnością do redukcji wydajności rozciągania. Jego pomiar jest często używany ,jako główny parametr do oceny ogólnej mobilności np. test zasięgu w siedzeniu , który oddziałuje na mobilność pleców. Stała pozycja pochylona (np. siedzenie) i/lub niezrównoważone obciążenie bez adekwatnego zbilansowanego rozciągania, może ograniczyć wydolność rozciągania. Zredukowana ruchliwość może objawiać się już w dzieciństwie oraz w przebiegu dorastania (jeżeli w tym czasie pominięte zostały aspekty ćwiczeń rozciągających).

Niewystarczająca wydolność rozciągania może mieć negatywny efekt na położenie kręgosłupa, a w dalszej perspektywie spłaszczenie naturalnej lordozy lędźwiowej.

Dodatkowo napięcie zwiększa się podczas zgięcia klatki piersiowej, co doprowadza do pogłębionych naprężeń na krążki międzykręgowe. Czynniki te zwiększają ryzyko kontuzji mięśni w tym obszarze

 

Badanie mięśni w obszarze lędźwiowym:

Jeżeli mięśnie nóg są przeciążone, stają się napięte , co można zauważyć w praktyce w obszarze lędźwiowym. Podobnie jak w przypadku problemów z napięciami szyi i barków, napięcia na tle psychologicznym mogą również powodować ból oraz ograniczoną ruchliwość. Prostowniki pleców w obszarze lędźwiowym są badane w trakcie rotacji ,aby sprawdzić wydolność rozciągania. Różnice w mobilności względem strony ciała w tym przypadku nie są często występującym problemem, co powinno zostać odpowiednio wzięte pod uwagę. Badanie tej grupy jest właściwe dla wszystkich osób chcących unikać lub przeciwdziałać problemom zdrowotnym pleców w dalszej perspektywie.

 

Badanie mięśni przywodzicieli uda:

Zredukowana wydolność rozciągania przywodzicieli ma niekorzystny wpływ przez ograniczanie fizjologicznych możliwości ruchowych, zwiększania odkształceń miednicy i kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (np. ruchy wymijające). Prawidłowa wydolność rozciągania przywodzicieli jest szczególnie ważna dla sportowców w celu używania w zakresie ich fizjologicznych możliwości ruchowych do zapobiegania kontuzjom i naderwaniom mięśni.

 

Badanie mięśni piersiowych:

Zwiększona zgięta postawa w codziennym życiu może powodować zmniejszoną wydolność rozciągania dużych mięśni piersiowych na przestrzeni czasu. Praca w pozycji siedzącej przez dłuższy czas oraz inne czynności obejmujące wzmożone pochylenia zwiększają te dolegliwości. W takim samym stopniu, niezrównoważony trening mięśni ,który nieodpowiednio rozwija mięśnie przeciwstawne może doprowadzać do zmniejszenia wydajności rozciągających lub intensyfikacji wcześniej istniejącego stanu. Zwiększona kifoza (nadmierne skrzywienie piersiowe kręgosłupa) zazwyczaj towarzyszy ograniczeniom w wydajności rozciągania mięśni klatki piersiowej.

 

Badanie mięśni łydek:

Niewystarczająca wydolność rozciągania mięśni łydek doprowadza w szczególności do mechanicznych urazów Ścięgna Achillesa, co może powodować problemy i szkody zdrowotne w dalszej perspektywie. Dodatkowo deficyty doprowadzają do dysproporcji postury ciała, co przekłada się na dalsze problemy z kolanami, stawami biodrowymi ,aż do kręgosłupa.

 

Badanie mięśni czworogłowych uda:

W tych partiach obniżenie wydajności rozciągających rozwija się bardzo często, w praktyce równolegle ze skracaniem mięśni zginaczy ud. Taki deficyt intensyfikuje fizjologiczną lędźwiową lordozę, co może w dłuższej perspektywie doprowadzić do dysfunkcyjnej pozycji kręgosłupa z towarzyszącym zwiększonym nadwyrężeniem krążków międzykręgowych, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Badanie to jest wyjątkowo interesujące w połączeniu z testem zgięcia biodrowego i istotne dla oceny postawy ciała oraz zdrowych pleców.

 

 

Co leczymy

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to jedna z najczęstszych dolegliwości stopy. Spowodowana jest naderwaniem oraz zapaleniem tkanek miękkich znajdujących się na podeszwie stopy. Charakteryzuje się bólem pięty pogarszającym się w godzinach porannych. Oprócz fizjoterapii w leczeniu pomaga dobranie odpowiedniego obuwia oraz ortezy korygującej.

Więcej…